Dlaczego koloryzujemy pisząc list motywacyjny lub CV?

Dlaczego koloryzujemy pisząc list motywacyjny lub CV?

Koloryzujemy, naciągamy informacje, przeinaczamy fakty. Niestety, bardzo wiele osób, podczas konstrukcji swojego życiorysu, nie podaje do końca prawdziwych danych.

Są to zwykle przekłamania dotyczące umiejętności językowych, praktyk i doświadczeń oraz cech osobowości. Dlaczego koloryzujemy i jakie są tego konsekwencje? Oczywiście, chcemy wypaść jak najlepiej.

Kłamstwo ma jednak krótkie nogi. Jeśli dzięki „dodatkowym umiejętnościom”, obecnym w CV, uda nam się dostać na rozmowę kwalifikacyjną, to z pewnością w kontakcie bezpośrednim, nic nie zdołamy już ukryć.

Rekruter może sprawdzić nasz poziom języka obcego, zapytać o umiejętności, które nabyliśmy podczas praktyk oraz w jaki sposób wykazujemy się kreatywnością na co dzień. Takie konkretne pytania, odwołujące się do treści CV, z pewnością podniosą nam ciśnienie, a nasze poczucie pewności siebie – spadnie do minimum.

Niezależnie od tego, ile naprawdę odbyliśmy praktyk i jaki mamy staż pracy – wszyscy jesteśmy wartościowi, bez koloryzowania. Bądźmy szczerzy i pokażmy swoje najlepsze strony – to na pewno wystarczy.