Kawa kochana przez miliony
To napój, który jest pity przez rzeszę ludzi na całym świecie. Mało tego, nie brakuje osób, które wprost nie wyobrażają sobie dnia bez kawy.
Jej wielki sukces w świecie cywilizacji zachodniej nie byłby możliwy, gdyby nie podboje terenów Nowego Świata, które zapoczątkowali głównie Hiszpanie, a które później stały się również udziałem innych europejskich państw. Z Ameryki Południowej zaczęto sprowadzać kawę, w której migiem zakochały się miliony konsumentów.
Dziś kawę można kupić łatwo i tanio, choć nie zawsze tak było. W pewnych okresach kawa stanowiła towar deficytowy i skala jej eksportu z Ameryki była ograniczona możliwościami technicznymi, a plantacje kawy na terenie dzisiejszej Kolumbii, Brazylii czy Paragwaju nie były tak wydajne.
Wraz z inwestycjami kawy przybywało, a coraz doskonalsze rozwiązania logistyczne pozwalały sprowadzać ją na Stary Kontynent w naprawdę dużych ilościach. Skutkiem tego kawa zyskała na powszechności, przestała być towarem luksusowym zarezerwowanym dla wąskiej elity.
W dalszym ciągu jednak można kupić kawę naprawdę ekskluzywną. Droga kawa pochodzi z niedużych plantacji i jest hodowana z wielką dbałością o idealne warunki.
Reprezentuje również szlachetne odmiany, których pozyskanie nierzadko zajęło hodowcom nawet kilkadziesiąt lat. Z taką właśnie kawą najchętniej pracują bariści, którzy dodatkowo inwestują w specjalne szkolenia, aby o tym wspaniałym trunku wiedzieć jeszcze więcej.
My jako przeciętni „spijacze” dzięki takim fachowcom możemy cieszyć się smakowymi i aromatycznymi niuansami.
Polecane artykuły
Częste wizyty w saunie a stan naszego zdrowia
Finowie wynaleźli sauny już bardzo dawno temu i od lat stoją one na ich podwórkach. Kobiety, mężczyźni, dzieci, ludzie młodzi, starsi, w średnim wieku – wszyscy korzystają z saun. Parowe kąpiele to coś, co sprawia, że jest nam dobrze i poprawia się nasza odporność. Dlatego powinno się ich zażywać, j
Dlaczego koloryzujemy pisząc list motywacyjny lub CV?
Koloryzujemy, naciągamy informacje, przeinaczamy fakty. Niestety, bardzo wiele osób, podczas konstrukcji swojego życiorysu, nie podaje do końca prawdziwych danych. Są to zwykle przekłamania dotyczące umiejętności językowych, praktyk i doświadczeń oraz cech osobowości. Dlaczego koloryzujemy i jakie