Wielokulturowość w dawnej Polsce
Współcześnie rozumiana idea wielokulturowości narodziła się dopiero w czasach nowożytnych.
Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie istniały społeczeństwa złożone z wielu kultur, wręcz przeciwnie.
Prawie każde średniowieczne społeczeństwo zostałoby dzisiaj zakwalifikowane jako wielokulturowe – również Polska.
Działo się tak głównie dlatego, że nie istniało wówczas pojęcie granic, a o wiele ważniejszy czynnik niż pochodzenie stanowiła wtedy przynależność do danej klasy społecznej.
Jednak już za czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów wielokulturowość stała się wręcz znakiem charakterystycznym państwa polskiego.
Dwuczłonowy charakter państwa, składającego się z Korony oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego sprawiło, że tereny kraju zamieszkiwała ludność narodowości nie tylko polskiej i litewskiej, ale także białoruskiej, ukraińskiej oraz wywodząca się z krajów bałtyckich (biorąc pod uwagę współczesne granice).
Ważnymi mniejszościami narodowymi na terenie I Rzeczpospolitej byli także Łotysze, Niemcy a także ludność żydowska.
Polecane artykuły
Częste wizyty w saunie a stan naszego zdrowia
Finowie wynaleźli sauny już bardzo dawno temu i od lat stoją one na ich podwórkach. Kobiety, mężczyźni, dzieci, ludzie młodzi, starsi, w średnim wieku – wszyscy korzystają z saun. Parowe kąpiele to coś, co sprawia, że jest nam dobrze i poprawia się nasza odporność. Dlatego powinno się ich zażywać, j
Dlaczego koloryzujemy pisząc list motywacyjny lub CV?
Koloryzujemy, naciągamy informacje, przeinaczamy fakty. Niestety, bardzo wiele osób, podczas konstrukcji swojego życiorysu, nie podaje do końca prawdziwych danych. Są to zwykle przekłamania dotyczące umiejętności językowych, praktyk i doświadczeń oraz cech osobowości. Dlaczego koloryzujemy i jakie