Wielokulturowość w II Rzeczpospolitej
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska ponownie stawała się państwem wielonarodowym.
Jednak rodzące się na przełomie XIX i XX wieku pojęcie kraju narodowego, postawiło przed nią nowe wyzwania i sprawiło, że wielokulturowość nie mogła przybrać już takiego samego kształtu jak za czasów I Rzeczpospolitej.
Co uległo zmianie? Choć w tamtym czasie ludność pochodzenia polskiego stanowiła około 2/3 ogółu społeczeństwa, w niektórych regionach kraju to właśnie Polacy stanowili mniejszość w stosunku do Białorusinów czy Ukraińców.
Warszawa natomiast stanowiła drugie – po Nowym Jorku – skupisko Żydów na świecie.
Obecność mniejszości narodowych na terenie Polski nie była jednak akceptowana przede wszystkim przez środowisko nacjonalistyczne, czyli Narodową Demokrację.
Być może wynikało to z faktu zjednoczenia Polaków po wielu latach zaborów, co wymagało z kolei podkreślania ważności polskiego pochodzenia.
Władz sanacyjne robiły więc wszystko, aby ograniczyć wpływ mniejszości narodowych na polską politykę.
Polecane artykuły
Częste wizyty w saunie a stan naszego zdrowia
Finowie wynaleźli sauny już bardzo dawno temu i od lat stoją one na ich podwórkach. Kobiety, mężczyźni, dzieci, ludzie młodzi, starsi, w średnim wieku – wszyscy korzystają z saun. Parowe kąpiele to coś, co sprawia, że jest nam dobrze i poprawia się nasza odporność. Dlatego powinno się ich zażywać, j
Dlaczego koloryzujemy pisząc list motywacyjny lub CV?
Koloryzujemy, naciągamy informacje, przeinaczamy fakty. Niestety, bardzo wiele osób, podczas konstrukcji swojego życiorysu, nie podaje do końca prawdziwych danych. Są to zwykle przekłamania dotyczące umiejętności językowych, praktyk i doświadczeń oraz cech osobowości. Dlaczego koloryzujemy i jakie